Dzień
matki

Wirtualna czytelnia

Na ziemiach polskich Dzień Matki obchodzono pierwszy raz w Krakowie w roku 1914. Wówczas pierwszy raz taka uroczystość została wpisana w kalendarzu. W przedwojennej Polsce nie było ustalonej corocznej daty Dnia Matki, świętowano np. w niedzielę trzynastego maja 1934 roku, lub  siódmego maja (niedziela) w roku 1939  a organizacją zajmował się zazwyczaj PCK. Mimo iż nie było to święto państwowe to obchody były zawsze uroczyste.

We współczesnej Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja. W innych krajach świętowany jest w różnych datach, często tożsamych kulturowo i historycznie dla danego regionu. Przykładowo w Norwegii Dzień Matki jest obchodzony w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Często święto Dnia Matki jest połączone z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

Niezależnie od daty – tego dnia pamiętajmy o naszych Mamach.  Nieważne jest przecież, czy mamy lat dwanaście, trzydzieści czy pięćdziesiąt – zawsze jesteśmy i będziemy dziećmi.  Celebrujmy więc nasze uczucia do ukochanych Mam na co dzień, a w tym szczególnym dniu zwłaszcza.  Najważniejsza jest nasza pamięć dla tej jedynej kobiety w naszym życiu.  Wszystkim Mamom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.